Červotoč chlebový

Latinský názov: Stegobium paniceum

Červotoč chlebový teda červotoč špajzový, Stegobium paniceum je drobný chrobák z čeľade Ptinidae a monotypického rodu Stegobium. Dospelý jedinec je hnedý, dlhý až 3,5 mm, neprijímá potravu. Za priaznivých okolností môže chrobák mať dve až tri generácice ročne. Jeho larvy žijú v pevných materiáloch obsahujúcich škrob, čím môžu spôsobovať hospodárske škody – ničia potraviny ako cestoviny, sucháre a podobne. Prevenciou je skladovať tieto potraviny pri teplotách pod aspoň 15° C alebo v uzatvorených dózach.
Zdroj: cs.wikipwdia.org
Červotoč chlebový je malý nepriateľ v domácnosti. Malé hnedé chrobáčiky si už každý našiel u seba v domácnosti. Z času na čas vylezie zo svojej skrýše a snaží sa dostať na svetlo. Jeden alebo dva malé chrobáčiky nič nepôsobia. Mohli ste si ich doniesť spolu s nákupom z obchodu. Obľubujú potraviny, a preto prevádzky s potravinami nimi zvyknú byť zamorené mnohonásobne. Múka, škrob, krupica, cestoviny, cereálie či dokonca aj koreniny. Červotoč nepohrdne ničím. Spomínané jedlo konzumujú však len jeho larvy. Dospelý jedinec nemá o takúto potravu záujem. Larvy sa liahnú po nakladení už o niekoľko dní. Ak sa u vás objavil červotoč spozornite. Žiada sa si skontrolovať špajzu. Popozerajte po každom pečive či balíčku s cestovinami, či ho tam nenájdete. Mnoho ľudí vyhadzuje celú zásobu svojich potravín. Ak sa už u vás premnožili červotoče, zbavte sa ich. Prvým krokom je vypratanie potravín, ktoré mohli byť napadnuté. Ďalej je dôležité všetko vyčistiť, aby sa nestalo, že larvy sa nachádzali inde. Alebo sa dospelý jedinec mohol zatúlať. V takom prípade by sa mohla nová generácia znova rozmnožiť. Váš problém by bol čoskoro naspäť. Ak už ste všetko vyčistili, zabráňte opätovnému výskytu. Nedovoľte červotočom nájsť si potravu. Udržiavajte poličky čisté, bez omrviniek. Všetky sypké potraviny, cereálie či pečivo uchovávajte v oddelených nádobách. Nádoby by mali byť uzatvárateľné bez prístupu vzduchu, aby sa do nich nedostal hmyz. Do pevne uzatvorených nádob ihneď uskladnite aj nový nákup z obchodu. Skontrolujte aj iné miestnosti ako kuchyňu a všetky škáry.
Dospelé jedince síce nespôsobujú škodu konzumáciou škrobových výrobkov ako ich larvy, no vedia splodiť jedince, ktoré tak spravia. Je teda dôležité zbaviť sa všetkých štádií vývinu. Larvám sa lepšie darí pri vyšších teplotách, je preto možné, že spozorujete ich zvýšený výskyt vo vašej domácnosti práve v letných mesiacoch. Skúste skladovať potraviny v chladných miestnostiach. Môžete skúsiť, tak ako mnohí ľudia, skladovať pečivo v chladničke. Vydrží vám dlhšie a ochráni vás pred nepríjemnými škodcami, ktorí by ho mohli napadnúť.
Malé hnedé chrobáky sa zvyknú schovávať v tmavých otvoroch a malých dierkach v stene, alebo v okraji podlahy. Sem tam vylezú zo svojej skrýše a môžete ich spozorovať ako lezú po stene alebo po vašom nábytku. Keď sa premnožia vedia spôsobiť veľké škody na úrode či potrave. Majú pevné telo, ktoré môže byť odolné voči repelentom. Ak môžete, najúčinnejšie je ich rozpučiť. Táto možnosť však nepripadá do úvahy, keď ich je už veľmi veľa. Prostriedky na odstránenie červotoča chlebového sú klasické insekticídy na chrobáky. Avšak ich použitie nebýva vždy žiaduce. Keďže sa tento hmyz nachádza blízko potravín, alebo priamo v nich, musíte byť opatrní. Používanie chemických prípravkov je obmedzené. Nesmú sa dostať do kontaktu s potravinami alebo miestami, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami. Najbezpečnejší spôsob ako sa zbaviť červotoča je aj ten časovo najnáročnejší. A to je prevencia. Odstrániť zdroje jeho potravy a čakať, že sa už nevyskytne. Zároveň nezabúdať na zásady skladovania potravín.
Ak máte vážny problém s červotočom chlebovým a neviete ho odstrániť sami, mali by ste vyhľadať pomoc. Obrátiť sa na odborníka nie je nikdy zlý nápad. Deratizér alebo odborník na dezinsekciu majú s týmto druhom hmyzu najlepšie skúsenosti. Už dlhodobo ich odstraňujú z ľudských domácností a napadnutých prevádzok. Robia tak bezpečnou cestou, ktorá nekontaminuje vaše potraviny. Ak aj použijú chémiu, môžete si byť istí, že riešenie vašej situácie bude odborné a trvalé. Kto iní by mohol vedieť o odstránení červotoča chlebového viac ako odborník na deratizáciu? Nebojte sa preto zveriť svoju situáciu do jeho rúk.

Postup pri likvidácii červotočov

Špecialista na likvidáciu červotočov vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie červotočov

Ako sa zbaviť červotočov?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.