Kliešte

Latinský názov: Ixodes ricinus

Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je najznámejší druh z čeľade kliešťovitých. Je to druh parazita, ktorý sa živí krvou divých i domácich zvierat a človeka. Nebezpečný je tým, že môže byť nositeľom rôznych chorôb, ako napr. pre človeka nebezpečná lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Kliešť obyčajný má trojročný vývojový cyklus. Počas neho vystrieda troch hostiteľov. Samička kladie približne 2 000 vajíčok do povrchových vrstiev pôdy a do spodných častí vegetácie. Z nich sa vyvíjajú larvy, neskôr nymfy a v poslednom vývojovom štádiu dospelé kliešte. Každé vývojové štádium sa živí krvou. Samček oplodňuje samičku na hostiteľovi a umiera. Samička umiera po znesení vajíčok.
Kliešť obyčajný má ploché telo s tvrdým povrchom a 8 nohami (iba larva má 6 nôh). Meria 2 mm (samček) až 10 mm (samička). Samičky kliešťa obyčajného sa od samčekov nelíšia iba svojou veľkosťou, ale aj chrbtovým štítom. Chrbtový štít pokrýva u samčekov celé telo, zatiaľ čo u samičiek a nižších vývojových štádií štít pokrýva iba prednú časť tela, aby mohol organizmus poňať viac krvi. Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-krát. Samček je sfarbený do hnedočierna, samička do červena. Na hlavičke má kliešť klepietka (chelicery), ktorými vytvorí otvor na koži, do ktorej potom vsunie bodavý orgán, hypostom.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Aj vám sa to už stalo. Nájdete si svrbivé miesto na tele, no zistíte, že má nožičky. Malé čierne potvory sa radi zahryznú do ľudskej kože a už sa nepustia. Nie nadarmo sa hovorí „drží sa ho ako kliešť“. Kliešť je druh parazita, ktorého nenájdete bežne vo svojej domácnosti. Je pravdepodobné, že naňho narazíte v lesoch, na lúkach, či inom pobyte v prírode. Čaká, kedy predjete okolo a snaží sa zachytiť na tele hostiteľa. Ľahko sa na vás prenesie cez oblečenie, alebo ochlpenie na tele a putuje ďalej. Hľadá, kam by mohol zavŕtať svoj sosák. Zameriava sa na tenkú kožu. Často ho možno nájsť v záhyboch lakťov, kolien, či v podpaží. Keď už nájde správne miesto, zavŕta sa do vás svojim sosákom a začína cicať krv. Možno ho nepostrehnete aj niekoľko dní. S pribúdajúcou potravou jeho bruško rastie a stáva sa viditeľnejším. Pri snahe o jeho odstránenie musíte byť opatrní. Vyťahovať by ste mali celé telo aj so sosákom. Keďže sa kliešť drží zvyčajne veľmi pevne, býva to problém a beh na dlhé trate. S vhodnými pomôckami môže byť jeho odstránenie jednoduchšie, no stále nie je jednoznačný spôsob ako ho rýchlo a jednoducho odstrániť bez rizika. Niektorí skúšajú vytiahnutie pomocou pinzety. Zlý pohyb, alebo stlačenie príliš skoro však môže spôsobiť, že kliešť vypustí tekutiny do vášho tela a spôsobí to zdravotný problém. Pri vyťahovaní sa často odtrhne hlavička a ostáva v rane. To nie je vôbec dobré. Okamžite je žiadúce navštíviť lekára pre jej odstránenie. Kliešťe môžu prenášať rôzne choroby a závažné ochorenie. Kliešťová encefalitída je najznámejšia ale sú tu aj ďalšie.
Proti kliešťom sa dá chrániť. Hlavne v oblastiach, kde je veľa stromov či v oblastiach blízko lesov, je to priam nevyhnutné. V letných mesiacoch sa zvykne rozšíriť populácia a ľudia, ale aj zvieratá sú viac ohrozené. Pre jeho nenápadnosť, je lepšie sa chrániť vopred, ako ho potom vyťahovať z tela. Úplne základnou ochranou je nedovoliť mu dostať sa na telo. Oblečte si dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom, používajte vysoké ponožky a uzatvorenú obuv. Po návšteve rizikových oblastí si nezbudnite oblečenie skontrolovať. Skontrolujte aj celé telo, hlavne v ochlpených oblastiach a oblastiach s tenkou kožou. Kliešte sa môžu ukázať aj po niekoľkých dňoch. Keďže sú veľmi malé, veľmi ľahko sa schovajú do záhybu. Prezerajte aj vlasy či hustú bradu. Existujú rôzne druhy repelentov, ktoré môžete použiť. Repelent si podľa rôznych receptov viete vyrobiť aj sami doma za použitia rôznych byliniek, ktoré by ich mali odpudzovať. Na každého môže fungovať niečo inšie. Ak máte problém s premnoženými kliešťami alebo potrebujete konzultáciu ohľadne ich odstránenia či odplašenia, kontaktujte deratizéra alebo odborníka na dezinsekciu či dezinfekciu. Ten vám bude vedieť najlepšie poradiť o možnostiach ako sa chrániť.

Postup pri likvidácii kliešťov

Špecialista na likvidáciu kliešťov vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie kliešťov

Ako sa zbaviť kliešťov?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.