Mäsiarka obyčajná

Latinský názov: Sarcophaga carnaria

Mäsiarka obyčajná (Sarcophaga carnaria) je európska mucha z čeľade mäsiarkovité (Sarcophagidae). Je 15 až 20 mm veľká mucha podobajúca sa muche domácej, ale zreteľne väčšia. Má pozdĺžne pruhovanú čiernosivú hruď a čiernosivo kockovaný zadoček pripomínajúci šachovnicu. Jej sfarbenie môže niekedy prechádzať až do kovovo modrej. Nohy sú silné a dlhé, oči červené. Larvy sa živia výkalmi a dážďovkami, ale môžu vyvolávať aj myiázy. Samica nekladie vajíčka ale larvy, ktoré sa liahnu v jej vnútri.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Tak ako iné muchy, aj mucha mäsiarka je považovaná za otravný hmyz, ktorý ľudom znepríjemňuje život. Na rozdiel od obyčajnej muchy, býva väčšia a jej bzučanie otravnejšie. Vieme ju rozlíšiť už na pohľad, podľa zafarbenia tela. Najčastejšie ju stretneme v miestnosti, kde sa pracuje s jedlom. Mäsiarka dokáže vycítiť mäso. Podľa toho sa odvíja aj jej názov. Na rozdiel od obyčajnej muchy vyhľadáva práve mäsité potraviny. Ak nájde vhodné miesto, kladie larvy. Larvy sú podlhovasté bielo-žlto sfarbené. Vo veľkom množstve ich nakladie do mäsa. Mohla sa vám to stať už mnohokrát. Hlavne v lete a teplých mesiacoch je jej aktivita zvýšená. Je to preto, že má vhodné podmienky na život a na párenie. Vo vhodných podmienkach kladie larvy a čoskoro sa môžete “tešiť” na novú populáciu. Mucha mäsiarka je nebezpečná. Môže prenášať choroby a spôsobovať nepríjemnosti práve pri napadnutí mäsitých potravín.
V domácnosti sa zvykne objavovať sporadicky. Rizikové na výskyt a premnoženie muchy mäsiarky sú prevádzky potravín a mäsiarní. Je to problém, ktorý sa musí kontinuálne riešiť aby bola zachovaná úroveň hygieny a zdravotná nezávadnosť potravín. Mucha mäsiarka je dôležitou súčasťou ekosystému. Je to druh muchy, ktorá sa živí mŕtvymi zvieratami a odpadom. Vo voľnej prírode je pre človeka neškodná, pokiaľ nenapadne mäso a potraviny.
Ako sa chrániť pred mäsiarkou je jednoduché. Pri nižšom výskyte je ich likvidácia pomerne jednoduchá. Voľne dostupné prostriedky sú lepivé pasce či elektrické lampy, ktoré pomôžu predchádzať ich premnoženiu. Jednoduchým a úplne prirodzeným spôsobom eliminácie populácie je výskyt pavúkov v domácnosti. Tí síce nie sú na pohľad o nič príjemnejší ako muchy, avšak do ich sietí sa vie nenápadne pochytať mnoho múch. Zásadným krokom je udržiavať okolie potravín vždy čisté, skladovať potraviny v zatvárateľných nádobách a sáčkoch, bez možnosti vniku muchy. Ak sa mucha nedostane k potravine, nemá ju ako kontaminovať. Dbajte aj na hygienu pri manipulácii s mäsom. Či už surovým, alebo tepelne spracovaným. Ako najbežnejší spôsob sú používané lapače múch. Mucholapky boli kedysi veľmi populárne v každej domácnosti či prevádzke. Ich princíp spočíva na zalepení sa muchy o pásik napustený lepidlom. Mucholapka tak vie počas náhodného preletu, či sadnutia si hmyzu ho zachytiť a už nepustiť. Mucha už nevie uniknúť a zahynie od vyčerpania. Mucholapka zachytí aj stovky kusov hmyzu. Treba však zvoliť vhodné miesto. Moderné spôsoby využívajú elektrický výboj, ktorý muchu omráči až zabije. Okamžite vás zbaví otravného hmyzu. Použitie elektrického lapača múch by malo byť bezpečné. Nepoužívajte ho však v blízkostí detí alebo zvedavých domácich zvierat, ktoré by sa mohli dotknúť elektrických častí. Pre chemickom zásahu je potrebné ochrániť potraviny a miesta, ktoré prichádzajú bežne do kontaktu s potravinami. Pri použití chemických sprejov v domácnosti musíte byť obzvlášť opatrní. Dodržiavajte postupy a návody odporúčané výrobcom. Zvyčajne ich nájdete na obale daného prípravku proti muchám, prípadne inému hmyzu. Ak aplikácia pomôcok proti muchám nepomohla, takisto kontaktujte odborníka.
Žiaľ nie v každom priemyselnom odvetví sa môžu používať tieto pomôcky. A preto je potrebná odborná pomoc vždy pri ich premnožení. V prípade premnoženia mäsiarky sa obráťte na odborníka na dezinsekciu. Deratizéri sa zvyknú zaoberať aj dezinsekciou a účinne vás zbavia nielen aktuálne vyskytnutej populácie, ale odporučia vám aj zaručené spôsoby ako sa vyhnúť opätovnému výskytu či premnoženiu tejto otravnej muchy vo vašej domácnosti či prevádzke.

Postup pri likvidácii mäsiariek

Špecialista na likvidáciu mäsiariek vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie mäsiariek

Warning: Undefined array key 0 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36

Warning: Undefined array key 1 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36

Ako sa zbaviť mäsiariek?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.