Mravec faraónsky

Latinský názov: Monomorium pharaonis

Mravcovité (lat. Formicidae) je čeľaď hmyzu z nadčeľade osy a radu blanokrídlovce.
Mravce sú drobný blanokrídly hmyz, ktorého veľkosť dosahuje od niekoľkých milimetrov po niekoľko centimetrov. Ich telo je, podobne ako u mnohých iných druhov hmyzu, spevnené vonkajšou kostrou. Hmyz nemá pľúca, kyslík a ostatné plyny ako je napríklad oxid uhličitý, prijíma povrchom tela cez prieduchy. Cievny systém hmyzu je sústredený pozdĺž jeho chrbtovej strany (dorzálna aorta) a princípom podobným ako u srdca smerom k hlave je u neho prečerpávaná telesná tekutina (hemolymfa). Telo mravca je zložené zo zreteľne oddelenej hlavy, hrude a bruška a môže byť pokryté chĺpkami. Na hlave mravca je niekoľko dôležitých senzorických orgánov. Je na nej jeden pár článkovaných paličkových lomených tykadiel. Tykadlá využívajú na detekciu chemických feromonových stôp, pohybov vetra, vibrácii a na dotykovú komunikáciu jedincov. V závislosti od jednotlivých druhov a kást sú u mravcovitých rôzne vyvinuté a prispôsobené hryzacie ústrojenstvá (hryzadlá). Používajú ich pri kŕmení, prenášaní objektov, stavbe hniezd a na obranu. Z hrude vyrastajú tri páry nôh. Zadné krídla niektorých druhov mravcov: samcov a kráľovien, dorastajú do menšej dĺžky ako predné. Po rojení si tieto krídla odlomia alebo im odpadnú.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Mravce sa koncentrujú vo veľkých spoločenstvách. Každý z nás už mal možnosť vidieť mravenisko na vlastné oči. Tisíce mravcov hemžiacich sa sem a tam. Naoko neorganizovane. Ale opak je pravdou. Mravce vytvárajú kolónie, kde má každý svoju úlohu a vzájomne spolupracujú. Či ide o vytvorenie vhodných podmienok pre nakladenie vajíčok a plodenie novej generácie, alebo pre hľadanie a sústredenie potravy, mravce spolupracujú. Táto spolupráca sa im osvedčila a vďaka nej na tejto planéte prežívajú už tisíce rokov. A rovnako dlho ľuďom sem-tam znepríjemňujú život. Pokiaľ sa zdržiavajú len v okolí svojich mravenísk, všetko je v poriadku. Akonáhle sa im ale zapáči v našej domácnosti, nastáva problém.
Mravce majú medzi sebou vyvinutý efektívny spôsob komunikácie a spolupráce. Vďaka nemu sa vedia navzájom informovať o zdroji potravy, vody alebo iných dôležitých skutočnostiach. Ak jeden mravec zablúdi do našej domácnosti, zvyčajne si s ním vieme rýchlo a jednoducho poradiť. Ak sa však v blízkosti nachádza kolónia, ktorej by predal informáciu o dobrom zdroji potravy, môžete sa začať obávať. Mravce sú síce malé, no dajú sa celkom ľahko spozorovať. Ich rýchly pohyb hneď zaujme pozornosť, najmä v miestach, ktoré najčastejšie využívame. Kuchynské skrinky, špajza, ale aj iné miestnosti vedia mravcom poskytnúť to, čo hľadajú. Onedlho môžete na svojej stene alebo na podlahe spozorovať cestičku, po ktorej sa mravce pohybujú za radom, aby našli potravu.
Mravec faraónsky je považovaný za škodcu, pretože sa rád pustí do potravín. Môže ich znehodnocovať už len svojou prítomnosťou, v horších prípadoch aj šíriť choroby. Nenájdeme ho však len v potravinách. Veľmi obľúbeným miestom pre mravca faraónskeho sú aj záhradky. Mnoho ľudí sa s nimi už stretlo a hľadali spôsob ako ho vyhnať preč. Existuje viacero spôsobov. Mnohé sú aj voľne dostupné v obchodoch. Ich úspešnosť však závisí od viacerých faktorov. Je potrebné dbať na správnu aplikáciu. O mravcoch a ich fungovaní sa už toho vie veľa, preto nebude problém zistiť, na ktoré miesto najúčinnejšie aplikovať hubiaci prípravok, aby sme sa mravca zbavili. Ďalšia vec, na ktorú sa treba pozrieť pred začatím zneškodňovania nepriateľa je množstvo mravcov vo vašej domácnosti a počet ich cestičiek. Mohlo sa stať, že sa zabývali veľmi blízko. V takom prípade nepostačí odstrániť len jednu cestičku, ale ísť až ku zdroju. V neposlednom rade je potrebné udržiavať svoju domácnosť čistú. Pravidelne odstraňovať omrvinky a zvyšky jedál. Nezabúdajte ani na kúty a nedostupné časti. Tie si z času na čas zaslúžia našu pozornosť. Všetko je to o prevencii pred škodcami. Ak si neviete poradiť sami, určite sa obráťte na skúseného odborníka v oblasti dezinsekcie. Deratizácia, dezinfekcia a dezinsekcia sú tri oblasti, ktorým sa na týchto stránkach venujeme. Kontaktujte nás.

Postup pri likvidácii mravcov

Špecialista na likvidáciu mravcov vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie mravcov

Ako sa zbaviť mravcov?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.