Moľa

Latinský názov: Tineola bisselliella

Moľa šatníková (Tineola bisselliella) je drobný motýlik z čeľade moľovitých o veľkosti medzi 4 až 8 milimetrami, ktorý je známy a obávaný škodca v mnohých domácnostiach. Motýlik je zaujímavý tým, že k životu nepotrebuje piť, pretože si potrebnú vodu vytvára metabolizmom. Samotným škodcom nie je motýlik (dospelec moľa), ale jeho larvy živiace sa keratínom alebo rohovinou obsiahnutou v niektorých prírodných materiáloch. Ide tak o jeden z mála živočíšnych druhov schopných tráviť vlnu.
Moľa šatníkový je celosvetovo rozšírený motýľ, ktorý k svojmu životu využíva tmavé, vlhké a teplé prostredie, kde kladie svoje vajíčka. Od nakladenia vajíčok po dospelých trvá jeho vývoj mesiac až rok, to v závislosti od podmienok, v ktorých žije. Od toho sa odvíja aj množstvo generácií vyskytujúcich sa počas jedného roka. Celý životný cyklus móla šatního sa odohráva v rozmedzí 65 až 90 dní.
Zrdoj: cs.wikipwdia.org
Moľa a jej dospelé štádium v podobe motýlika kladie vajíčka do potravín. Nájsť ich môžeme v rôznych potravinách, veľmi si nevyberá. Napríklad v múke, pekárenských výrobkoch, ryži, čokoláde… no skoro všade v kuchyni si vie nájsť vhodné miesto na kladenie vajíčok. Larvy, keď sa vyliahnú, potom začnú hľadať potravu pre svoj rast. Cestujú po svojom okolí a znehodnocujú svojou aktivitou potraviny. Pri premnožení môžu spôsbovať nemalé hospodárske škody, a tak je moľa považovaná za škodcu. Obávaného škodcu v domácnostiach číslo jeden. Nebýva ľahké sa jej zbaviť. Dôvodom je práve motýlik, ktorý si potichu lieta, nevedno kam. Ťažko sa tak zistí jej výskyt. Môže zaletieť a naklásť vajíčka hocikde v rámci vašej domácnosti. Dospelá moľa nie je škodca sám o sebe – tá už oblečenie ani potraviny nezožerie. Nebezpečná je, lebo môže naklásť ďalšie vajíčka a zásoba húseníc sa vám onedlho rozlezie po domácnosti hľadajúc potravu. Takýmto spôsobom sa problém s moľami ľakho stane nekontrolovateľným a vyžaduje si zásah odborníka z oblasti dezinsekcie.
Z molí poznáme viaceré druhy. Najznámejšie v domácnosti škodia moľa potravinová a moľa šatová. Moľa šatová, na rozdiel od potravinovej, pácha škodu inde ako v kuchyni či špajze. Zdržiava sa v šatníkoch a skriniach. Nepohrdne ani matracmi a hocičím, vyrobeným z látok z prírodých materiálov. Dokáže totižto tráviť vlnu. A tak pokiaľ si nájdete v oblečení dierky, ktoré si neviete vysvetliť, je možné, že váš odev napadla moľa šatová. Pozorne sa popozerajte po červíkoch či malých pavučinkách, ktoré by mohli naznačiť jej výskyt. Ak máte doma moľu šatovú, treba konať rýchlo. Mohla by vám ďalej naklásť vajíčka a ďalšia populácia škodcu by bola na ceste.
Ako sa chrániť aby sme nemali mole? Najlepšia ochrana je pravidelne udržiavať hygienicky čisté prostredie nielen v kuchyni, ale aj ostatných obytných izbách. Všetky potraviny treba udržiavať starostlivo zabalené, aby sa z nich nevysypovalo. Takto eliminujeme prechod ďalej. Z času na čas vyčistite aj všetky poličky, skrine a iné úložne priestory, kde by sa mohli nachádzať zvyšky potravín. Na ochranu pred moľou šatovou si pravidelne vetrajte šatník. Dbajte o to, aby šaty v šatníku boli aspoň raz za čas vypraté a vyvetrané. Vytvoríte tak prostredie, ktoré nebude vhodné pre usídlenie molí. Môžete nájsť aj odporúčania na bylinky, ktoré by mali mole odpudzovať. Do šatníkov sa dajú kúpiť rôzne výrobky s rovnakým účinkom. Nevynechajte ani závesy, obrusy či matrace. Napadnuté potraviny či oblečenie okamžite vyhoďte. Zabránite ďalšiemu veľkému šíreniu. Najlepší spôsob ako sa zbaviť molí býva lepiaci papierik. Je voľne dostupný v predajniach. Moľa šatová aj moľa potravinová sa doň môžu chytiť. Papierik je napustený lepidlom a feromónmi, ktoré priťahujú samičky a z dlhodobého hľadiska vedia účinne znížiť populáciu, až úplne vyhubiť. Problém pri hubení môže byť viacero štádií, ktorými si moľa prechádza. Dospelé mole reagujú na prostriedky inak ako malé larvy. Zároveň plocha, na ktorú by bolo potrebné aplikovať prostriedok je veľmi veľká – každý roh miestnosti, každá škára.

Postup pri likvidácii molí

Špecialista na likvidáciu molí vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie molí

Warning: Undefined array key 0 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36

Warning: Undefined array key 1 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36

Ako sa zbaviť molí?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.