Mravec drevokaz

Mravec drevokaz
Ďalší z druhov mravcov, ktorému sa venujeme je mravec dervokaz. Hlavne v letných mesiacoch sa mnohokrát stane, že vo svojej domácnosti zazriete mravca. Nie všetky mravce sa však snažia dostať do vašej kuchyne a ku vašim zásobám potravín. Mravec drevokaz vyhľadáva drevo a drevené povrchy. Nie však za účelom jeho konzumácie ako primárnej zložky potravy. Vytvára si v dreve cestičky a diery, v ktorých usídľuje svoje hniezda. V dome môžete mať takýchto hniezd hneď niekoľko a ani o nich nemusíte vedieť. Mravec drevokaz sa svojím vzhľadom líši od ostatných mravcov. V prvom rade je výrazne väčší. V druhom rade, má na svojom tele krídla. Ide o vzrastom najväčší druh mravca u nás. Kráľovná mravca drevokaza môže dorásť do veľkosti aj 2 cm. Robotnice, tie zvyknú mať veľkosť 7 až 13 mm. Vytvárajú veľké kolónie o počte až 1500 kusov. Obývajú veľké kusy trámov, staré či spadnuté stromy alebo vlhké drevo. Priaznivé podmienky na svoj život vedia nájsť aj v domácnostiach a tak ich nájdete na trámoch pod strechou, v drevenej podlahe, prípadne v drevenom obklade. Samotnú ich prítomnosť málokedy pozorovať len tak. Nepohybujú sa po cestičkách v kuchyni. Málokedy ich vôbec v domácnosti zazrieť. Prezradiť ich môže pilinový prášok na zemi. Keďže si v dreve vytvárajú cestičky, no samotným drevom sa neživia, zvyškov dreva sa zbavujú práve takýmto spôsobom. Kvôli vytváraniu cestičiek v dreve je mravec drevokaz považovaný za škodca. Znehodnocuje drevo, ničí jeho vlastnosti a môže tak aj vážne ohroziť stavbu. Ak spozorujete výskyt mravca drevokaza u vás doma, kontaktujte odborníka. Ten zistí množstvo hniezd vo vašej domácnosti, veľkosť zamorenia a zničenia dreva. Na základe toho sa určí ďalší postup likvidácie tohoto škodcu.
Ak v domácnosti nájdete drevo, v ktorom sú povytvárané cestičky, možno vás ako prvé napadne, že máte doma termity. Už podľa stavby cestičiek je možné odlíšiť či ide o termity alebo mravca drevokaza. Termitie cestičky nie sú také hladké ako tie od mravcov. Mravce zanechávajú zvyšky dreva v blízkosti poškodenia, zatiaľčo termity požívajú toto drevo, vedia stráviť celulózu, a preto po ich aktivite nenájdete malé drevené piliny. Aj stavbou tela možno termity ľahko rozoznať od mravca drevokaza. Typické mravčie telo, veľkého vzrastu je doplnené o krídla, ktoré sú na vrchu dlhšie ako tie spodné. Termity majú hrubší pás ako mravce a ich krídla majú rovnakú veľkosť. Krídla sú dlhšie ako telo samotné. Tykadlá termita sú rovné, tie mravčie sú zahnuté.
Mravec drevokaz sa živí výlučkami vošiek. Túto potravu vo veľkom nájde zásadne v prírode, a preto sa počas dňa nezdržiava vo vašej domácnosti. Nespôsobuje škodu požieraním, ale aktivitou stavania hniezd, čím poškodzuje drevo. Ak už ale spozorujete, že máte doma mravca drevokaza, býva už neskoro. Poškodenie dreva mravcom trvá dlhú dobu. Ak už k poškodeniu došlo, je len málo spôsobov ako to napraviť. Ako sa teda vyhnúť napadnutiu dreva mravcom drevokazom? V prvom rade, už pri stavbe, prístavbe a obkladaní drevom je nutné myslieť na ochranu dreva pred škodcami. V obchodoch sú bežne dostupné oleje, moridlá, impregnácie a či aj farby na ošetrenie dreva pred ich finálnym pokladaním na miesto. Tie môžu byť napúšťané rôznymi prírodnými aj chemickými látkami. Zvážte preto kam drevo aplikujete a či je vhodné použitie biocídnych prípravkov.
V prípade, že máte podozrenie na výskyt mravca drevokaza, alebo viete, že ho už doma máte a chcete sa ho zbaviť, kontaktujte odborníka na deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu. Ten vám bude vedieť najlepšie poradiť ako sa mravca zbaviť. Použije vhodné prostriedky na účinné odstránenie mravca drevokaza z vašej domácnosti a pomôže vám s prevenciou pred ďalším výskytom mravca u vás doma. V každom prípade nezanedbajte prehliadku, pretože dôsledky činnosti mravca drevokaza môžu byť väčšie ako si myslíte. Môžu ohrozovať zdravie a bezpečnosť v domácnosti.

Postup pri likvidácii mravca drevokaza

Špecialista na likvidáciu mravca drevokaza vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie mravca drevokaza

Ako sa zbaviť mravca drevokaza?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.