Mucha domáca
Latinský názov: Musca domestica
Mucha domáca je dvojkrídlový hmyz z čeľade muchovité. Predpokladá sa, že sa vyvinula v ére kenozoikum, pravdepodobne na Strednom východe, a rozšírila sa po celom svete ako ľudský komenzal. Ide o najbežnejšie druhy muchy, vyskytujúcich sa v ľudských obydliach. Dospelé jedince sú sivé až čierne, majú štyri tmavé pozdĺžne čiary na hrudníku, mierne chlpaté telá a jeden pár membránových krídel. Majú červené oči, ktoré majú väčšie samice ďalej od seba.
Samica sa zvyčajne pári iba raz a spermie si uchováva na neskoršie použitie. Kladie znášku približne 100 vajíčok na rozkladajúce sa organické látky, ako je potravinový odpad, mŕtvoly alebo fekálie. Vajíčka sa čoskoro vyliahnu do beznohých bielych lariev. Po 2 až 5 dňoch vývoja sa premenia na červeno-hnedé kukly, približne 8 mm dlhé. Dospelé mušky normálne žijú 2 až 4 týždne, ale môžu prezimovať. Dospelé muchy sa živia rôznymi kvapalnými alebo polokvapalnými látkami, ako aj tuhými materiálmi, ktoré boli zmäkčené ich slinami. Na svojom tele a vo svojich výkaloch môžu prenášať patogény, kontaminovať potraviny a prispievať k prenosu chorôb prenášaných potravinami. Vo väčších počtoch môžu byť fyzicky nepríjemné. Z týchto dôvodov sú považované za škodcov. V laboratóriách sa používajú pri výskume starnutia a určenia pohlavia.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Muchy domáce sú viac ako len nepríjemnosť. Môžu šíriť nebezpečné choroby, ako je týfus, úplavica a cholera. Spôsobujú tiež pokazenie potravín a môžu kontaminovať potraviny v obchodoch s potravinami. Muchy domáce sú jedným z najotravnejších škodcov na svete s jedným z najotravnejších zvukov, bzučaním. Muchy domáce sa neprestanú objavovať, kým sa vám ich nepodarí vyhnať. Ako sa zbaviť muchy domácej?
Muchy priťahujú odpadky, preto je dôležité uchovávať odpadky v zakrytých nádobách a kontajneroch ďaleko od domovov alebo priestorov na prípravu jedál. Je dôležité prijať potrebné opatrenia na zabránenie budúcim zamoreniam. Prvým krokom je uistiť sa, že váš dom a podnik sú čisté, pretože tým znížite riziko zamorenia. Druhým krokom je uistiť sa, že máte pripravený plán kontroly škodcov. To môže zahŕňať veci, ako je utesnenie škár a trhlín, odstránenie stojatej vody a udržanie zdrojov potravy pred škodcami.
Nejedná sa o bodavý ani o štípajúci hmyz. Mucha otravuje už svojou prítomnosťou. V prípade výskytu veľkého počtu múch môže byť ohrozované aj zdravie človeka. Samozrejmosťou v takomto prípade je nájsť zdroj veľkého výskytu múch. Či už našli miesto, ktoré ich láka ako potrava, alebo ako vhodné prostredie na množenie, ak sa ich chceme zbaviť, musíme ho odstrániť. Udržiavajte svoju domácnosť čistú a z času na čas nevynechajte ani kúty a ťažko dostupné povrchy. Všetky zvyšky jedál dôsledne odstráňte aby ste zabránili ich hnitiu, plesniveniu či uschnutiu. Zvyšky jedla sú lákadlom na muchy číslo jedna. Aj fľaky, ktoré vzniknú pri varení či pečení na stenách a iných povrchoch, môžu obsahovať stopy jedla, ktoré muchy lákajú. Po vyčistení domácnosti nezabudnite pravidelne vyprázdňovať aj odpadkový kôš. Dlhodobé skladovanie odpadu v domácnosti zvyšuje riziko výskytu a množenia sa múch. V prípade, že vám mucha nakladie v domácnosti alebo podniku vajíčka, je potrebné konať rýchlo. Veľakrát to však človek nespozoruje. Za krátky čas sa vo vašej domácnosti bude pohybovať mnoho malých múch a ich množstvo bude otravnejšie ako kedykoľvek predtým. Okrem otravného lietania a bzučania vám budú sadať na telo a štekliť. Nebezpečné však je práve sadanie na jedlo. Muchy sú síce malé ale nebezpečné. Sadnú si na ľudí, na zvieratá, na jedlo, na odpadky či výkaly. Mnoho bakterií sa im nazbiera na chlpaté nožičky. Ak vám sadnú na jedlo, môžu preniesť baktérie do jedla a kontaminovať ho. Môže to byť nebezpečné hlavne pre starých ľudí, deti a ľudí s oslabenou imunitou. Dospelý zdravý človek sa zvyčajne bez problémov vysporiada s takouto náložou. Aby ste zabránili problémom používajte napríklad lapače na muchy. V prípade, že si s muchami neviete poradiť sami, kontaktujte deratizéra, ktorý vás ich účinne zbaví.
Postup pri likvidácii múch
Warning: Undefined array key 0 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36
Warning: Undefined array key 1 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36