Múčiar obyčajný
Latinský názov: Tenebrio molitor
Múčiar obyčajný (Tenebrio molitor) je chrobák, druh potemníka z čeľade Tenebrionidae. Larválnemu štádiu potemníka múčneho sa ľudovo hovorí múčny červ.
Ako všetky druhy hmyzu s premenou dokonalou prekonáva potemník múčný štyri vývojové štádiá: vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec. Larvy mávajú okolo 2,5 cm alebo viac, zatiaľ čo dospelý jedinec meria 1,25 až 1,8 cm.
Múčne červy majú vysoký obsah proteínov, ktorý z nich robí vítaný zdroj potravy. Sú používané ako zdroj potravy pre plazy, vtáky a hlodavce chované v zajatí. Pri nepriaznivom počasí nimi možno prikrmovať v čase hniezdenia voľne žijúce vtáky. Používajú sa aj ako nástraha pri rybárčení. Vo forme proteínovej múčky alebo vcelku môžu byť potravou aj pre človeka.
Zdroj: cs.wikipedia.org
Múčiar je chrobák, ktorý sa považuje za škodcu. Je na ňom nepríjemných hneď niekoľko vecí. Prvou z nich je, že múčiar bežne kladie vajíčka do obilia a múky. Preto je možné ho často nájsť v domácnostiach ale aj v prevádzkach obchodov či pekární, kde nájde dostatok svojej potravy. Jeho larvy sa nazývajú aj múčne červy. Na pohľad nevyzerajú lákavo, asi ako žiadne červy. Larvy sa živia sa obilím a múkou a pri premnožení môžu spôsobovať veľké škody hospodárskeho významu. Na prežitie im netreba nič iného, iba potravu v podobe múky. Nemusí to byť len múka a obylie. Postačia si aj s krupicou, ovsenými alebo inými vločkami, piškótami alebo aspoň omrvinkami z nich, ryžou, psími granulami, práškovým cukrom. No skoro kadečím. Larvy môžu mať aj viac ako 2,5 cm do dĺžky. Počas ich vývojových štádií menia svoju veľkosť a dospelý chrobák dorastá do veľkosti 1,8 cm. Larvy sú známe tým, že obsahujú veľké množstvo bielkovín. V modernej dobe sú bežne využívané ako výdatný zdroj živín nielen pre zvieratá v teráriách, chovaných v domácnosti. Pochutia si na nich aj vtáky či ryby. Niektorí ľudia ich cielene doma chovajú práve pre toto využitie – ako potravu pre iné druhy zvierat. Ľudia ich doma skladujú dlho. To preto, že dokážu dlhodobo prežiť bez prijímania potravy. Je tak nimi možné kŕmiť zvieratá dlhodobo bez problémov. Dobré uskladnenie je vhodné aj pre rybárov. Tí ich využívajú pri svojom koníčku ako návnadu – v podobe živých či sušených červíkov. Zvykne sa používať aj namletá múčka zo sušenej podoby. Dospelého jedinca môžeme nájsť vo voľnej prírode. Schováva sa v blízkosti stromov, kde pod nimi môže vyhľadávať odpad po larvách iného hmyzu. Múčiara obyčajného – niektoré z jeho vývojových štádií, dokonca môžeme nájsť aj v truse niektorých vtákov, napríklad holuba.
V takom prípade sa nepovažuje za škodcu. Ak sa však zatúla a uvelebí sa v mäkkom prostredí múky či iného sypkého výrobku, môžete rátať s tým, že vám nakladie vajíčka a populácia bude čoskoro narastať. Ak sa to stane, spozornite. Všetky napadnuté potraviny treba bezpečne vyhodiť. Stačí aj malé vynechané miesto a múčiara sa nezbavíte. Samozrejmosťou je vyčistenie a vydezinfikovanie vyprataných skríň či poličiek. Aby ste zabránili opätovnému objaveniu musíte urobiť jednu vec. Nájdite si nový spôsob uskladnenia potravín. Múku a iné sypké potraviny držte oddelene. Každú jednu z nich dajte do uzatvorenej nádoby. Tak, aby sa k nej nedostal vzduch. Len tak zabránite aby sa tam znova ukázal. Vyčistite aj všetky miesta, kde sa mohla múka poprášiť. Rohy a kúty nevynechajte. Pozor na používanie insekticídnych prípravkov. Ide o manipuláciu v blízkosti potravín a jedál. Z toho dôvodu nie je vhodné takéto použitie. Mohlo by kontaminovať potraviny a vy si privodíte ešte horšie problémy. Ak si chcete byť istí, že ste sa ich zbavili volajte odborníka. Dezinsekcia je odbor, ktorý sa zaoberá likvidáciou hmyzu a nežiadúcich škodcov. Odborník na deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu vám poradí odborný a bezpečný spôsob ako sa zbaviť múčiara a jeho lariev či červov.