Roztoče

Latinský názov: Acari

Roztoče (Acari alebo Acarina) sú rad drobných článkonožcov z triedy pavúkovce (Arachnida). Ich články tela splynuli do jediného celku. Ústne orgány sú bodavo-cicavé. Mnohé roztoče sú parazitické, nebezpečné, prenášače chorôb a alergie na roztoče. Známych je asi 30 000 druhov, u nás vyše 3 000, napr. kliešťovce, roztočíky či svrabovce. Roztoče skúma akarológia.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Roztoče môžeme označiť za najmenších parazitov. Sú také maličké, že ich je skoro nemožné vidieť voľným okom. Na rozdiel od ostatných bežných parazitov o nich ani neviete. Nekusnú vás, neštipnú. Otravujú už len svojou prítomnosťou a to hlavne v húfnych počtoch. Najčastejšie vás na ich prítomnosť upozorní alergická reakcie. Tá máva rôzne podoby a silu u každého človeka, no niečo však máme všetci spoločné. Chceme sa ich zbaviť.
Veľkosť sa pohybuje okolo 0,2-0,3 mm. Najčastejší výskyt je v matracoch, v posteliach, pelechoch, ale aj v skriniach s oblečením. Nie sú to ploštice, neštípu a okrem alergie ani iným spôsobom neškodia. Ich hlavným druhom potravy sú odumreté bunky ľudskej kože. Preto sa nachádzajú najviac v miestach, kde by sa mohla nachádzať: koberce, matrace, nábytok, čalúnené sedacie súpravy… Majú radi vlhko a teplo, takže ani uteráky v kúpeľni neuniknú ich pozornosti. Nevyberajú si veľmi, a preto je možné ich nájsť pomaly v každej domácnosti po celom svete, pokiaľ ide o mierne teplé a teplé pásma s vyššou vlhkosťou.
Matrace sú pre nich najlepším miestom kde sa zdržiavať. Keďže každú noc sa im obnoví prílev potravy v podobe šupiniek odumretej kože v kombinácii s teplým a vlhkým potom. Na matraci na výmenu zanechávajú svoje zvyšky exkrementov a telesných schránok. Nemajú radi priame slnko, a tak ku začiatku dňa sa pohybujú smerom hlbšie do matraca, kde prežijú. Ich množenie je veľmi rýchle, samičky nakladú 20-80 vajíčok za svoj život a každý roztoč denne vyrobí aj 20 kusov trusu. Po nakladení vajíčok prechádzajú roztoče rôznymi vývojovými štádiami. Roztoče samé o sebe nespôsobujú alergie ani alergické reakcie. To práve ich zvyšky tiel a výkaly, ktoré po sebe zanechávajú vo veľkom množstve môžu pôsobiť alergénne.
Ako zistiť, že máte v posteli roztoče? To nemusíte zisťovať. Máte ich tam. Pre väčšinu ľudí nie sú problémom. Len alergikom vadia, lebo u nich vyvolávajú rôzne reakcie. A keďže človek spí vo svojej posteli každý deň a pohybuje sa po domácnosti neustále, skôr či neskôr zistíte, že máte alergiu a že sa potrebujete pohybovať v prostredí s menším počtom roztočov. Ak ste na sebe spozorovali po zobudení plný nos, svrbivé oči či viečka, škrabanie v hrdle alebo neustále kýchanie, spozornite. Je možné, že tieto prejavy ustúpia počas dňa, keď sa nebudete pohybovať v zamorených priestoroch. Naopak, príznaky sa môžu zhoršiť akonáhle váš pobyt na zamorenom gauči alebo posteli bude dlhší. Príznaky môžu u niektorých ľudí byť veľmi závažné a prítomná môže byť aj astma.
Ak sa potrebujete účinne zbaviť roztočov, kontaktujte deratizatéra, ktorý má skúsenosti aj s dezinsekciou a dezinfekciou. Za normálnych okolností by však malo postačovať znížiť ich počet vhodnými opatreniami. Ak nechcete mať zvýšený počet roztočov v domácnosti, robte tieto kroky. Časté vetranie miestnosti prečistí vzduch, zbaví ho nadbytočnej vlhkosti, čím zhorší podmienky pre fungovanie roztočov. Po každom spánku periny prevetrajte na čerstvom vzduchu, ideálne na slnku. Nemajú radi veľmi vysoké, ani veľmi nízke teploty. Pravidelne meňte a perte posteľné prádlo. Perte pri vysokých teplotách aj prikrývky na gauče, alebo uteráky. Ak sa naučíte pravidelne vystavovať svoju domácnosť priamemu slnku, veľmi si pomôžete. Pre špeciálne prípady je možné využiť aj hubenie nízkymi teplotami. Napríklad detské hračky môžete zabaliť do igelitu a počas noci nechať v mrazničke. Vystavenie veľmi nízkym teplotám zahubí už existuijúce roztoče. Po čase bez týchto opatrení sa ich výskyt znova prirodzene zväčší, preto na naučte mraziť, alebo vystavovať slnku či čerstvému vzduchu svoju domácnosť pravidelne. Časté umývanie podláh, vysávanie kobercov a čistenie povrchov skríň od prachu vám pomôže znížiť ich výskyt vo vzduchu. Mnoho ľudí vymenilo vo svojich domácnostiach koberce za plávajúce podlahy a perinové paplóny za antialergické, práve kvôli roztočom a ich aktivite.

Postup pri likvidácii roztočov

Špecialista na likvidáciu roztočov vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie roztočov

Ako sa zbaviť roztočov?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.