Rus domový

Latinský názov: Blattella germanica

Rus domáci (Blattella germanica) je druh hmyzu patriaci medzi šváby. Rozšírený je po celom svete. Je 11-15 mm veľký. Cez deň sa skrýva medzerách domov, po zotmení vylieza a hľadá potravu. Živí sa odpadkami, ale ožiera aj papier, kože atď.
Rus sa rozmnožuje po celý rok. Jeho vajíčka sa vyvíjajú v charakteristických ootékach („kokonoch“), ktoré obsahujú až 30 vajíčok. Ootéka je dlhá 5-6 mm. Samica odkladá ootéku tesne pred liahnutím. V tomto sa líši od vývojového cyklu švába, ktorého samica odkladá ootéku dlho pred liahnutím.
Ryhy na ootéke sú po celej jej šírke, farba ootéky je svetlo hnedá, veľkosť vaječnej komory je 8×3×2 mm, obsahuje okolo 30 vajíčok. Inkubačná doba ootéky je 2–5 týždňov v závislosti od okolitej teploty. Vyliahnuté nymfy sú 2–10 mm dlhé, bezkrídlové, tmavohnedé, vyzliekajú sa 5–7×. Nymfálne štádium trvá pri izbovej teplote cca 40 dní. Samice vytvárajú počas života asi sedem ooték.
Zdroj: cs.wikipedia.org
Rus domový je v domácnostiach bežnejší ako šváb. Napriek ich podobnostiam majú medzi sebou rozdiely. Je niekoľko znakov na základe ktorých rozoznáte švába od rusa. Už na prvý pohľad zbadáte, že rus je menším chrobákom ako šváb. Má síce podobné hnedé sfarbenie, ale prevedenie vrchnej časti tela a krídel je iné. Medzi rozdiely medzi švábom a rusom domovým patria aj ich vlastnosti. Narozdiel od švába, rus dokáže liezť po hladkých povrchoch. Môže sa tak ľahko stať, že nájdete rusa ako vám lezie po stene, či nejakej drevenej doske. O to jednoduchšie je ich tak nájsť vo svojej domácnosti. Ak ich už nájdete, dávajte si pozor. Sledujte koľko kusov tohto chrobáka nájdete a kde sa vyskytujú. Má rád teplé miesta, preto ho možno často nájsť v blízkosti spotrebičov s motorom. Tie zvyknú byť umiestnené blízko steny, tak má rus dostatok súkromia a tmy na svoje prebývanie. Zaujímavosťou je, že rusa nenájdete žiť vo voľnej prírode. Je to typický domáci škodca, ktorý sa nachádza vo vnútri ľudských obydlí. Nájdete ho najčastejšie v kuchyniach či špajzách, no nepohrdne ani spálňami či obývacími izbami. Obzvlášť nebezpečný môže byť výskyt v prevádzkach vyrábajúcich alebo skladujúcich potraviny. Tie môže svojou činnosťou kontaminovať a môže byť obtiažne sa ho zbaviť. Pri premnožení sa rôzne jedince rozlezú do rôznych otvorov a skrytých miest, kde pokračujú v rozširovaní populácie. Je na mieste pravidelné čistenie a dezinfekcia všetkých povrchov.
Jeho najvyššia aktivita je podobne ako u švába v noci. Pri výskyte na svetle je plachý, a preto je obtiažne ho spozorovať. Medzi hlavné zdroje jeho potravy patria pečivové výrobky, mäsové výrobky, cestoviny, cereálie či rôzne zbytky týchto potravín. Bežným javom je aj konzumácia obalov takýchto potravín vyrobených napríklad z papiera. Možno rusa nájsť aj v skriniach, kde sa živí časťami oblečenia alebo výrobkami z kože. Jeho výskyt je nebezpečný a musí sa okamžite jednať smerom k jeho odstráneniu. Prenáša rôzne črevné ochorenia, ktoré môžu ľudom spôsobiť nemalé problémy. Svojim trusom a aktivitou prenáša aj iné ochorenie a hlavne znečisťuje a kontaminuje potraviny, pokiaľ je infikovaný.
Zbaviť sa rusa domáceho nie je jednoduché. Môžete sa do toho pustiť aj sami, ale výsledok nebýva garantovaný. Vedia sa rýchlo rozmnožovať a svojim rýchlym pohybom sa veľmi ľahko presúvajú po celej domácnosti. Medzi základné a jednoduché riešenia patria pasce na rusov. Využívajú lepidlo alebo gél na fyzické lapenie tohoto škodcu. Nemusí to byť však efektívne, nakoľko je potrebné aplikovať takéto pasce na miesta kde sa hojne vyskytujú. Keďže sa schovávajú vo vašej domácnosti, ich hlavné miesto ani nemusíte nájsť. A tak sa budú ďalej množiť. Keďže sa najčastejšie vyskytuje v prevádzkach s potravinami, pri ich výskyte je nutné okamžite volať deratizéra, odborníka na dezinsekciu a dezinfekciu. Treba konať rýchlo, aby sa nerozmnožili ešte viac. Pre zachovanie stavu bez rusov domácich je na mieste pravidelné čistenie a dezinfekcia všetkých priestorov, kde by sa mohla nachádzať ich potrava.

Postup pri likvidácii rusov

Špecialista na likvidáciu rusov vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie rusov

Ako sa zbaviť rusov?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.