Švehla obyčajná

Latinský názov: Lepisma saccharina

Švehla domáca (Lepisma saccharina) je bezkrídlový druh hmyzu, ktorý nesie meno podľa tvaru a povrchu tela pokrytého striebristými šupinkami. Patrí k bežným obyvateľom ľudských príbytkov. Ide o kozmopolitný druh. Telo švehly je ploché, pretiahnutého tvaru, 0,8 až 2,0 cm dlhé, pokryté striebrosivými šupinkami. Z oblasti hlavy vybiehajú dva tykadlovité útvary. Koniec tela opatrený trojicou príveskov (dva štety a jeden paštét) pripomína svojím vzhľadom akýsi chvostík. Švehla je aktívna v noci, kedy sa vydáva za potravou. Premiestňuje sa rýchlym behom prerušovaným náhlymi krátkymi zastávkami. Vyhýba sa priamemu slnečnému svetlu. Ak je účinkom svetla náhle vystavená, snaží sa rýchlo ukryť v tieni. Švehla obýva všetky svetadiely vrátane ostrovov v Tichomorí. Ako vlhkomilný druh je viazaná na prostredie s 75 až 95% relatívnou vlhkosťou. V prírode vyhľadáva vrstvy opadaného lístia alebo štrbiny pod kameňmi. V zástavbe ľudských sídlisk je možné na rybenku naraziť v pivniciach, kúpeľniach, garážach, toaletách a podkrovných priestoroch. Vyskytuje sa aj pod nábytkom či v knihách. Z evolučného hľadiska sa usudzuje, že švehly sa na svete objavili skôr ako šváby.
Samček švehly vytvorí spermatofor v podobe hodvábneho vlákna a uloží ho do zeme, odkiaľ ho zoberie samica. Oplodnené vajíčka kladie samička do najrôznejších štrbín v miestach, kde sa teplota pohybuje medzi 22 až 27 °C. Vajíčka sú kladené jednotlivo alebo v malých skupinkách po dvoch až troch. Za svoj život samička takto nakladie až 100 vajíčok. Vývoj vajíčka trvá 3 až 6 týždňov v závislosti od teploty. Teplota prostredia ovplyvňuje aj ďalší vývoj vyliahnutých nymf. Nymfy sa podobajú dospelým jedincom, sú však menšie. Rozmnožovanie švehly prebieha vo vhodnom prostredí nezávisle na ročnom období. Švehly sa živia prevažne organickými látkami rastlinného pôvodu s obsahom sacharidov a proteínov. Súčasťou ich jedálnička tak môžu byť listy papiera, lepidlo, tapety, fotografie, oblečenie, ale aj cukor, múka a pod. Švehly sú lovené škvormi, stonožkami, mačkami, niekedy aj pavúkmi. Švehly sú vnímané ako domáci škodcovia, pretože môžu poškodiť vybavenie domácností. Môžu kontaminovať potraviny, do ktorých sa dostanú. Nepatria však k prenášačom žiadnej pre človeka nebezpečnej choroby.
Zdroj: cs.wikipedia.org
Švehly možno poznať aj pod iným názvom, a to rybenky alebo strieborné rybičky. Ich tvar tela veľmi pripomína tvar ryby. Odtiaľ pochádzajú tieto názvy. Ak ste u seba v domácnosti spozorovali malinké podlhovasté chrobáčiky, ktoré sa pohybujú veľmi rýchlo, najpravdepodobnejšie sa jedná práve o švehly. Nachádzajú sa všade, kde majú priaznivé podmienky na svoj život. Bežne sa vyskytujú v domácnostiach, no nemusia vôbec vadiť. Keďže tieto úzke, lesklé chrobáčiky neznášajú priame svetlo, pohybujú sa väčšinou v noci. Je teda možné, že aj keď ich máte v domácnosti, vôbec to nemusíte postrehnúť. Skúste však niekedy odkryť koberec, alebo linoleum v kúpeľni, alebo sa pozrieť pod vaňu. Tam sa zdržiavajú, lebo je tam vlhko a tma. Aj keby ste si kúpeľňu pravidelne poriadne čistili, rybičiek sa takto nezbavíte. Švehly si vždy nájdu cestu. Problémom je práve vlhkosť, ktorej napríklad v kúpeľni vôbec nezabránite. Inak na tom môžu byť ostatné miestnosti v domácnosti. Vysušte ich na nižšiu vlhkosť vzduchu, stien a podlahy a švehly sa samé stiahnu, alebo zomrú kvôli nevhodným podmienkam.
Ak spozorujete švehly v iných miestnostiach ako kúpeľni, záchode alebo pivnici, spozornite. Môže to znamenať viacero vecí. V prvom rade sa môže jednať o premnoženie. V neposlednom rade však tieto miestnosti nemajú vhodné vlastnosti ako by mali mať. Sú veľmi vlhké a tmavé. Skúste to zmeniť aby ste sa švehiel zbavili. Švehly konzumujú sacharidy. Tie si vedia nájsť aj v papieri, kartóne či iných materiáloch, ktoré bežne nájdeme v domácnosti. Nezvykne napádať potraviny, no napadnuté potraviny by ste mali ihneď vyhodiť. Nie je nebezpečná z hľadiska prenášania chorôb. Za škodcu sa označuje práve kvôli pojedaniu rôznych materiálov a tým ich poškodzovaniu.

Postup pri likvidácii švehly

Špecialista na likvidáciu švehly vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie švehly

Ako sa zbaviť švehly?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.