Hraboš poľný

Latinský názov: Microtus arvalis

Hraboš poľný je druh z čeľade chrčkovité, Európsky endemit. Výskyt na Slovensku bol doložený na 90,5 % územia. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov hraboš poľný patrí medzi najmenej ohrozené druhy, stav celkovej populácie je stabilný. Váži 17 až 50 g, zväčša okolo 20 g. Dosahuje dĺžku približne 8-12,7 cm. Chvost je dlhý asi 23 – 48 mm. Mimoriadna plodnosť mu zabezpečuje prežitie. Pri pravidelnom premnožení (cca každé 3 – 4 roky) spôsobuje škody na úrode. Sprievodným znakom premnoženia (gradácie) je holožer tráv na poliach a popri cestách. Po dosiahnutí vrcholnej fázy hustota populácie rýchlo klesá. Dôvodom je vyčerpanie potravy a obsadenie priestoru. Vyskytuje sa na plochách bez drevín, na lúkach a poliach. Živí sa rastlinnou (tráva, hľuzy, korene, semená rastlín) a malou živočíšnou potravou. Pod zemou si vytvára zásoby. Na obranu pred nepriateľmi používa zuby a ostré pazúry. V pôde si vytvára hustú sieť chodbičiek so starostlivo vystlaným brlohom na odchov mláďat. Po miernej zime dochádza často k ich premnoženiu, kedy na 1 ha plochy pripadá 1000 až 3 000 jedincov. Tieto za mesiac spotrebujú viac ako 2 tony rastlín a 400 kg obilia. Hraboš žije v rodinách, je to spoločenský druh. Prenáša viac ako 20 druhov ochorení. Veľmi škodí aj v záhradách. Hraboš obýva celú Európu okrem Anglicka, Škandinávie a časti Stredomoria. Jeho prirodzenými nepriateľmi sú dravé vtáky (jastrabovité, sokolovité, sovy), ako aj krkavcovité, ďalej hranostaje, lasice, líška obyčajná, ako aj mačka domáca.
Zdroj: sk.Wikipedia.org

Hraboše poľné a ako ovplyvňujú vašu záhradu
Hraboše sú malé hlodavce, ktoré žijú na poli a majú tendenciu kradnúť záhradkárom semená a rastliny. Hraboš je hlodavec, ktorý je podobný myši. Má malé uši, dlhý chvost a hnedú srsť. Hraboše sa nevyskytujú len na poliach, ale aj v záhradách a v trávnikoch. Tieto hlodavce sú známe svojim deštruktívnym správaním, ako je vykopávanie rastlín a trávnikov, aby našli potravu. Môžu spôsobiť veľa škody na vašej záhrade. Hraboše poľné lákajú do záhrad, pretože im poskytujú úkryt, potravu a vodu. Hraboše poľné sa vyskytujú najmä v suchších biotopoch. Prostredníctvom svojej aktivity poskytujú úkryt a potravu pre iné záhradné zvieratá a vtáky. Napríklad prevzdušňujú pôdu aj kopaním tunelov. Sú častým zdrojom potravy pre dravé zvieratá, ktoré si ich vyhliadnu na poli či v záhrade. Hraboše sa považujú za škodcov. Kopú tiež tunely v zemi, čo môže viesť k záplavám, poškodeniu koreňov alebo strate živín z pôdy.
Hraboše poľné a ich vplyv na váš domov
Hraboše poľné sú malé hlodavce, ktoré pochádzajú z Veľkej Británie a radi žijú na poliach. Možno ich nájsť v rôznych biotopoch a darí sa im v oblastiach s hustou vegetáciou. Hraboše si často stavajú nory, do ktorých sa ukrývajú aby nezamrzli. Vychádzajú, keď je teplé počasie a trávia čas hľadaním potravy. Ich množstvo sa z jari na jeseň rapídne zvyšuje, kvôli obdobiu párenia. Môžu vrhnúť mladé 3- 6 krát ročne. Gravidita trvá len 3 týždne a samica môže vrhnúť 4 – 9 mláďat. Preto sa často stáva, že pri vhodných podmienkach sa hraboše premnožia a spôsobujú viditeľné škody na úrode. Vyhovujú im pokojné miesta, ktoré im poskytujú skrýše, odkiaľ majú neustály prístup k potrave. Väčšinu svojho života sa schovávajú.
Chráňte sa pred hrabošom poľným pomocou týchto metód.
Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako udržať hraboše ďaleko od vášho pozemku, vrátane: inštalácie plotov, používania prírodných repelentov, ako je kajenské korenie alebo cesnakový prášok, alebo výsadby rastlín, ktoré sa im nepáčia po obvode vášho pozemku. Ak potrebujete použiť pesticídy, prečítajte si štítok a dodržiavajte všetky jeho pokyny. Udržať hraboše ďaleko od vášho pozemku môže byť napriek tomu problém. Ak sa snažíte chrániť rastliny alebo zeleninu, existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste ich odradili. Jedným zo spôsobov je použiť cesnakovú pastu, ktorá sa dá pripraviť zmiešaním cesnaku a vody v mixéri. Na odpudzovanie hrabošov môžete rozsypať aj kávovú usadeninu. Účinná je aj fyzická zábrana – zakrytie rastlín kuracím drôtom, aby ich hraboše neohrýzli a inštalácia mriežky medzi radmi plodín. Hraboše žijú v hlbokých norách, ktoré je ťažké nájsť. Pri ich odchyte by ste mali používať rukavice, pretože môžu prenášať choroby a parazity.

Postup pri likvidácii hraboša

Špecialista na likvidáciu hraboša vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie hraboša

Ako sa zbaviť hraboša?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.