Hryzec vodný
Latinský názov: Arvicola amphibius
Hryzec vodný (Arvicola amphibius, staršie Arvicola terrestris) je druh cicavca z čeľade chrčkovité. Žije v Palearktíde od Britských ostrovov na západe po rieku Lena na východe. Výskyt na Slovensku bol doložený na 69,8 % územia.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Hryzec sa najčastejšie pohybuje pri okrajoch obytných častí, na otvorených pozemkoch, blízko lesa, poľa, lúky. Vždy však v blízkosti vodného toku. To je prostredie pre neho najprirodzenejšie. No najväčšie problémy vie urobiť záhradkárom. V záhradkách napáda úrodu a pri premnožení to môže mať katastrofálny dopad na celú úrodu či sad. Často si ho možno pomýliť s iným zvieraťom, alebo neškodným hlodavcom kvôli jeho vzhľadu. Dostať ho preč býva náročné. Vytvára svoje skrýše, diery, domovy v blízkosti záhradiek. Má tam neustály prístup k potrave a mnoho možností ako sa ukryť. Preto býva veľmi náročné sa ho zbaviť.
Ako sa zbaviť hryzca trápi každého, kto sa s ním už stretol.
Spôsobov ako sa zbaviť hryzca je viacero. Využívajú sa štandardné postupy ako pri iných hlodavcoch. Je na vás aký spôsob zvolíte. Treba brať ohľad na oblasť, v ktorej sa hlodavec zabýval. Biocídne prípravky so škodlivým chemickým zložením by totiž mohli zahubiť nielen škodcu, ale znehodnotiť vodu, úrodu či okolitú pôdu a živočíchy, ktoré s ním tiež prídu do kontaktu. Vyhýbame sa preto použitiu v záhradách a v blízkosti vodných tokov, domácich či hospodárskych zvierat.
Humánne spôsoby zbavenia sa škodca bývajú preferovanejšie, avšak aj náročnejšie. V konečnom dôsledku je zníženie počtu jedincov žiadúce, aby sa znova nepremnožili. Najjednoduchší spôsob býva pomocou vodovodnej hadice. Ľudia ako prvé skúšajú hlodavca vyplaviť z jeho skrýše. Ak je však diera veľmi hlboká, alebo poprepájaná mnohými cestičkami, nepomôže to. Hlodavec v tom čase ani nemusí byť v nore. Používajú sa aj spôsoby, ktoré využívajú dym alebo iné plyny, ktoré sa šíria v diere.
Dôležité je odhaliť ich skrýše. Pozorne sa zapozerajte na svoju záhradu. Opustené, neudržiavané časti sú pre nich lákadlom. Tam, kde majú pokoj a kľud, majú vhodné podmienky na život a rozmnožovanie. Pravidelné udržiavanie trávnika – jeho kosenie, či strihanie hustých kríkov sú perfektným miestom pre ich prebývanie. Schovávať sa môžu aj pod kopou lístia, ktoré ste nepohrabali. Konáre, kopčeky pôdy, husté korene stromov, nízke kriaky tiež poskytujú potrebný úkryt a pokoj. Častá aktivita v ich okolí ich vyplaší a z dlhodobého hľadiska ich môže vyklákať preč, na pokojnejšie miesta. Pokiaľ je možné ubezpečte sa, aby nemali priamy prísun potravy a pokojné miesto na život. V prípade nepriaznivých podmienok je šanca, že sa na rovnaké miesto už nevrátia.
Najlepšie pasce na hlodavce pre záhradkárov
Lapač hlodavcov je zariadenie, ktoré slúži na odchyt hlodavcov. Existuje množstvo rôznych typov pascí, ktoré možno na tento účel použiť. Najbežnejším typom pasce je tradičná zaskakovacia pasca, ktorá funguje tak, že pri vstupe hlodavca do pasce pricvakne kovovú tyč proti krku. Najlepšie pasce na hlodavce pre záhradkárov sú tie, ktoré boli špeciálne navrhnuté na použitie v záhradách a iných vonkajších priestoroch. Tieto pasce by sa mali dať ľahko nastaviť a používať a mali by byť schopné ľahko pokryť veľkú oblasť.
Výber správnej pasce na hlodavce podľa vašich potrieb
Trh je zaplavený rôznymi nástrahami na hlodavce. Prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach a pred kúpou je potrebné zvážiť množstvo faktorov. Rôzne typy pascí na hlodavce:
– zaklápacie pasce
– lepiace dosky
– klietkové pasce (zachytenie živého zvieraťa)
Ak si chcete byť istí, že sa hryzca zbavíte natrvalo a efektívne, kontaktujte deratizéra. Ten pozná najúčinnejšie spôsoby jeho odstránenia. Už vám nebude znepríjemňovať život ani ničiť úrodu. Po vzájomnej konzultácii sa dohodnete na najvhodnejšom spôsobe odstránenia tak, aby to bolo bezpečné a efektívne. Choďte na to s rozumom a hlavne s ohľadom na prírodu a jej udržanie. Okrem deratizácie je dôležitá aj prevencia. Ak nechcete aby sa vám hryzec znova zabýval v záhrade, znemožnite mu to.