Myš domová
Latinský názov: Mus musculus
Myš domová (staršie zriedkavo aj myš domáca; lat. Mus musculus) je významný druh z čeľade myšovité. Prirodzene obýva Euroáziu a severnú Afriku. Človekom bola zavlečená na ďalšie kontinenty a ostrovy. Výskyt na Slovensku bol doložený na 71 % územia.
Myš domová je malý všežravý hlodavec aktívny najmä za súmraku a v noci, žijúci v menších spoločenstvách. Zvyčajne sa dožíva veku 1 až 2 roky. Rozmnožuje sa 4 až 8 krát ročne, pričom v jednom vrhu je zvyčajne 4 – 9 mláďat. Vďaka tomu sa môžu veľmi rýchlo premnožiť. Ako divé zviera žije myš domová najmä v ľudských obydliach, pričom spôsobuje škody na úrode a uskladnených potravinách rozhrýzaním a znečisťovaním trusom. Myši žijúce vo voľnej prírode zhromažďujú v podzemných skrýšach zásoby semien. Tieto voľne žijúce jedince sa na zimu zvyčajne sťahujú do blízkosti ľudských obydlí, kde nájdu dostatok potravy. Myš bola domestikovaná aj ako domáce zviera.
Zdroj: sk.wikipedia.org
Myš domová je najbežnejší hlodavec – škodca, ktorého ľudia nachádzajú vo svojich domovoch. Myši sú veľmi malé a môžu sa ľahko dostať do vášho domova cez diery v stenách, cez medzery pod dverami a iné malé otvory. Často sa nachádzajú na miestach, kde sú dostupné potraviny, ako sú špajze a kuchyne. Podľa odborníkov na kontrolu škodcov môžu myši vstúpiť do domu preliezaním otvorov na vonkajšej strane domu alebo preliezaním medzier v stenách alebo podlahách. Aby ste zabránili vniknutiu domácich myší do vášho domova, utesnite všetky otvory okolo rúrok, drôtov a káblov oceľovou vlnou alebo tmelom. Skontrolujte aj medzery pod dverami, ktoré vedú do podkrovia a pivnice.
Všetky väčšie medzery ako vyplňte oceľovou vlnou alebo tmelom. Ak nájdete myš, je dôležité ju chytiť do pasce. Denne kontrolujte pasce a vyhoďte všetky zachytené myši do koša. Hlodavce prenášajú choroby, preto by ste pri manipulácii s nimi mali vždy nosiť rukavice. Myši sú priťahované do našich domovov, pretože môžu nájsť prístrešie, jedlo a teplé miesto na svoj život. Myši budú hrýzť drevo a elektrické vedenie, aby sa dostali do vášho domova. Jedným zo spôsobov, ako môžete zabrániť myšiam vo vstupe do vášho domova, je nainštalovať okolo dverí a okien ochrannú pásku proti poveternostným vplyvom alebo zalepiť všetky otvory v stenách. Myši dokážu narobiť v dome spúšť. Je známe, že prežúvajú čokoľvek od elektrických drôtov až po nábytok. Môžu prenášať aj choroby, ktoré môžu byť pre človeka škodlivé.
Zamorenie myšami nie je niečo, čo by ste chceli mať vo svojom dome, takže tu je niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť navždy. Pasce na myši: Ak bola u vás doma spozorovaná myš, je dôležité ihneď podniknúť správne kroky a nastaviť pascu na myši. Existuje mnoho rôznych typov pascí na myši, ktoré si môžete kúpiť v akomkoľvek železiarstve alebo online, ale všetky fungujú rovnakým spôsobom – zacvaknú myš, keď vstúpi do pasce a okamžite ju zabijú. Myši sú prirodzene zvedavé zvieratá, takže ak chcete, aby zostali v určitom priestore, uistite sa, že je dostatočne veľký na to, aby ho preskúmali. Myši sú otravné malé stvorenia, ktoré môžu byť v domácnosti veľkou nepríjemnosťou. Existuje mnoho spôsobov, ako sa ich zbaviť, vrátane jedov a pascí. Ak sa vám stalo, že váš domov je zamorený myšami, môže byť obtiažne sa zbaviť znečistenia ich výkalmi. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako na to. Výkaly sú jednou z najzákladnejších foriem likvidácie odpadu po hlodavcoch a každý deň vyprodukujú obrovské množstvá. Keďže hlodavce neprežúvajú potravu, ich fekálne pelety sú veľmi veľké. Najlepší spôsob, ako ochrániť svoj domov pred škodcami, je udržiavať ho čistý a uprataný. Niektorí z bežných škodcov, ktorých môžete nájsť vo svojom dome, sú šváby, mravce, myši a potkany. Ak chcete vedieť, ako sa ich zbaviť, odporúčame vám používať vysávač a pozametať podlahu každý deň. Mali by ste tiež pravidelne umývať všetky povrchy vo vašom dome, ako sú pulty, podlahy, umývadlá a toalety. Nádoby na potraviny by ste tiež mali udržiavať utesnené a potraviny skladovať v nádobách odolných voči škodcom. Prevencia je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť napadnutiu myšami. Ak budete svoju domácnosť udržiavať pravidelne čistú, myši nebudú lákané pachom potravy. Ak bude vaša domácnosť a okolité prostredie rušné, nebude to vhodné miesto pre myši na vytvorenie si hniezd pre ďalšie množenie sa. Ak spozorujete u seba doma jednu myš, nemusí ísť o veľký problém. Keď však spozorujete mnoho myší, hlavne mláďatá, odporúčame spozornieť a zavolať odborníka.
Niektoré z najlepších spôsobov, ako zabrániť domácim myšiam vo vstupe do vášho domova, sú:
– Tmelenie trhlín vo vašej domácnosti.
– Udržiavanie jedla mimo domu.
– Odpadkové koše udržiavajte tesne uzavreté.
– Kontaktovať odborníka na deratizáciu.
Postup pri likvidácii myši
Warning: Undefined array key 0 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36
Warning: Undefined array key 1 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36