Plch sivý

Latinský názov: Glis glis

Čo je to sivý plch a prečo je nebezpečný?
Plch sivý je hlodavec, ktorý je veľký ako myš a má dlhý chvost. Farba jeho srsti sa môže pohybovať od hnedej po sivú. Samica môže mať až štyri vrhy ročne a každý vrh môže obsahovať až šesť mláďat. Ich strava pozostáva hlavne z hmyzu, semien, orechov, ovocia a iných druhov vegetácie. Sivý plch je druh malého hlodavca, ktorý možno nájsť aj u nás. Považujú sa za nebezpečných, pretože sú nositeľmi vírusov a zriedkavého ochorenia, ktoré sa môže preniesť kontaktom s ich slinami alebo trusom. Prvé príznaky infekcie vírusmi pozostávajú z horúčky, bolesti svalov a celkového nepohodlia. Ako choroba postupuje, môže to viesť k ťažkostiam s dýchaním a nakoniec k smrti.
Ide o nočné zviera, ktoré len tak počas dňa nevidno. Jeho hlavná aktivita je v noci. Vie sa vyšplhať veľmi rýchlo hore. Pohybuje sa šikovne vďaka malému telu. Najvýraznejší je na ňom jeho huňatý chvost. Ten mu slúži pri pohybe, ale aj v zime na zahriatie. Jeho hlavná aktivita je v lete, kedy hľadá zásoby stravy. Pobehuje po stromoch a hľadá potravu. Drobné semená, oriešky, ovocie, semená drevín, mladé výhonky a puky stromov či hmyz. Dokáže skonzumovať veľké množstvo potravy, ktorú si ukladá v podobe tukových zásob slúžiacich mu v zime. Na zimu sa schovávajú v norách, kde trávia celú sezónu. Vykŕmené z letného obdobia sa schovávajú v norách a nie sú tak aktívne. Ukladajú sa na zimný spánok. Na jar sa zas prebúdzajú a znova vyhľadávajú potravu. Vyhľadávajú vhodné podmienky na párenie.
Žije samostatne alebo len v malých skupinkách. Preto nebýva problém s premnožením ale skôr so samotným výskytom plcha. Jeho aktivita vie človeku veľmi znepríjemniť život. Stavia si hniezda z trávy, machu, lístia alebo konárov. Tie zlepuje slinami. Je citlivý na zmenu teplôt. Keď aj v lete je veľmi zima, môže ho to popliesť a na zimný spánok sa uloží skôr. V ľudských príbytkoch však zväčša máva dobré podmienky pre svoj život. Zdržiava sa v strechách a opustených povalách.
Ako sa zbaviť sivých plchov v dome a záhrade
Ak máte v dome alebo na záhrade plchy sivé, je dôležité sa ich zbaviť. Sú to hlodavce, ktoré môžu spôsobiť problémy v dome okusovaním drôtov a iných predmetov. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je odhaliť ich skrýše, ktoré používajú ako úkryt, alebo použiť pasce, ktoré obsahujú jedy. Ak ste zistili, že sa u vás doma vyskytuje plch sivý, najlepšie je zaobstarať si deratizéra. Odborník na deratizáciu, dezinfekciu a dezinsekciu používa humánnejšie metódy, ktoré zvieratám neublížia, ako napríklad pasce.
Existuje mnoho spôsobov, ako sa týchto zvierat zbaviť, ale najbežnejším je použitie pascí. Pascu si môžete kúpiť v železiarstve. Nastavíte ju tak, že keď zviera do nej vstúpi, bude pevne chytené do pasce.
Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť sivých plchov, ale niektoré sú účinnejšie ako iné. Jedným zo spôsobov je použitie elektrického zariadenia na ničenie škodcov vybaveného rozťahovacou mriežkou. Táto metóda sa najlepšie používa na miestach, kde je populácia plchov malá a nie príliš rozložená v priestore.
Čo po deratizácii?
Po odstránení plcha je dôležité zabezpečiť, aby sa už nevrátil. Treba neustále sledovať svoje okolie. Hľadajte znaky, že sa hlodavec vyskytuje v blízkosti vášho domova. Možno ho počuť ako behá po streche, alebo keď sem-tam zaškrieka. Zvieratko je malé, no je možné nájsť stopy jeho výskytu. Stopy trusu, odtlačky labiek na streche či stenách. Alebo už výsledok ich hlodania – poškodené káble, okusané iné časti domu.
Najlepší spôsob, ako zabrániť plchovi v jeho opätovnom vrátení sa je utesniť všetky vchody do domu, ktoré by mohol využiť. Odstrániť treba aj neporiadok v blízkosti verandy a vonkajších otvorov. Vhodné je aj nainštalovať jednosmerné brániace dvere, ktorými sa hlodavec nedostane dnu.

Postup pri likvidácii plchov

Špecialista na likvidáciu plchov vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie plchov

Warning: Undefined array key 0 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36

Warning: Undefined array key 1 in /data/4/d/4d97e8be-d7b9-41a5-920d-97b6f98977a1/dezinfekciakosice.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/acf/tags/acf-gallery.php on line 36

Ako sa zbaviť plchov?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.