Potkan čierny

Latinský názov: Rattus rattus

Potkan tmavý (staršie potkan čierny, potkan povalový; zastarano krysa obyčajná; ľudovo krysa) je druh z čeľade myšovité. Často sa zamieňa s potkanom hnedým, ktorý ho dnes vytláča najmä vo veľkých mestách. Výskyt na Slovensku bol doložený na 0,9 % územia.
Žije po celom svete, hlavne v suchých a teplých horných častiach budov, na povalách a sýpkach.
Vytvára si hniezdo z vetvičiek a trávy. Základné sfarbenie je čierne, existujú ale aj hnedé odtiene. Je dlhý 16 – 24 cm, chvost má dlhší ako telo. Obratne skáče a lezie, vylezie aj na stromy. Živí sa najmä rastlinami, ale prežije aj na hmyze, odpadkoch, zdochlinách a podobne. Žije v 20 až 60 členných skupinách. Blchy na jeho tele boli v stredoveku častým rozširovateľom moru.
Zdroj: sk.wikipedia.org

Potkany sú klasifikované ako komenzálne hlodavce. Komenzálne hlodavce sú zvieratá, ktoré žijú v úzkom spojení s ľuďmi a využívajú našu prítomnosť. Potkany sú známe svojou vysokou mierou rozmnožovania, čo ich povzbudzuje k rýchlemu premnoženiu. Na kontrolu tejto populácie potkanov je nevyhnutné použitie deratizačných prostriedkov. Potkany môžu byť roztomilé a prítulné, ale sú tiež mestským škodcom, ktorý môže vo vašej domácnosti spôsobiť veľa problémov. Potkany budú prehrýzať elektrické drôty, kontaminovať vaše zásoby potravy a urobia si hniezda vo vašich stenách. Môžu tiež prenášať choroby, ako napríklad hantavírus.
Potkany boli problémom ľudí už od roku 1800. Typické zamorenie potkana pozostáva z aspoň jednej gravidnej samice potkana a jej vrhu o počte 10-12 mláďat. Potkany sa líšia od myší a s najväčšou pravdepodobnosťou žijú vo vašich stenách. Zvyčajne vstupujú do vášho domova cez otvory v základoch. Prežúvaním drôtov, potrubí alebo iných štruktúr v budove sa dostávajú dovnútra.
Potkany môžu pre ľudí predstavovať vážne zdravotné riziko, pretože sú často infikované rôznymi chorobami. Existuje však mnoho spôsobov, ako sa potkanov zbaviť. Mali by ste začať tým, že vo svojom dome skontrolujete všetky otvory, do ktorých môžu vniknúť. Patria sem diery v stenách, praskliny a diery v základoch, medzery okolo potrubí a drôtov, stupačky a priestory pod dverami. Všetky otvory by ste mali upchať drôteným pletivom alebo drôteným plátnom. Ak máte odpadkový kôš, do ktorého sa môžu potkany dostať, uistite sa, že je zakrytý. Ideálne drôteným pletivom, alebo pevne uzatvárateľným kovovým vekom, pretože sa dokážu prekusať aj cez plastové veko. Potkany vyhľadávajú štrbiny a často si nájdu cestu popod plachtu, aj keď ňou zakrývate odpadky. Na odpadkový kôš môžete umiestniť zástenu, aby sa tieto zvieratá nedostali príliš blízko k jedlu, ktoré by ste pred nimi chceli chrániť. Napríklad jedlo pre domáce zvieratá.
Potkany môžu byť na obtiaž, no existujú spôsoby, ako ich odradiť alebo sa ich zbaviť bez toho, aby ste ich zabili. Môžete skúsiť použiť mätový olej, citrusovú kôru, čierne, prípadne iné korenie, aby ste ich odpudili a udržali ďaleko od vášho domova, kde nezacítia vône jedla. Môžete si tiež kúpiť pasce na krysy a rozmiestniť ich okolo domu, aby ste potkana chytili.
Zamorenie potkanmi môže mať veľký vplyv na kvalitu života tých, ktorí žijú v týchto domoch. Potkany zničia nábytok a oblečenie svojimi škvrnami od moču, trusu a chlpmi. Budú tiež hrýzť otvory v izolácii, aby našli potravu alebo vytvorili priestor na hniezdenie pre svoje mláďatá. To môže viesť k rastu plesní, čo môže mať za následok zlú kvalitu vzduchu v interiéri. Môžu dokonca poškodiť konštrukcie, čo môže mať za následok zatekanie počas dažďov. Napriek tomu, že ide o škodcu, potkany sú bežným domácim miláčikom. Takisto sa často využívajú v laboratórnych experimentoch práve kvôli ich schopnosti sa rýchlo rozmnožovať. Potkany nie sú len hlodavce, sú aj prenášačmi bĺch. Tieto parazity môžu žiť na srsti potkanov a preniesť sa tak na ľudí alebo ich domácich miláčikov, ktorí s nimi prídu do kontaktu. Chráňte sa pred škodcami. V prípade potreby neváhajte kontaktovať dertizéra – odborníka, ktorý účinne odstráni prítomnosť hlodavcov z vášho domova.

Postup pri likvidácii potkana

Špecialista na likvidáciu potkana vykoná obhliadku a lokalizuje ohnisko výskytu.
Na základe obhliadky oboznámi klienta s postupom a možnosťami likvidácie potkana

Ako sa zbaviť potkana?

Postup, množstvo zásahov a cenu, určime podľa stupňa zamorenia a druhu škodcov až po obhliadke.